Demleme Ekipmanları

Cupping(Tadım) –  Kahve profesyonelleri tarafından kullanılan tadım metodudur. Bu metodda kalın çekilmiş kahve çekirdeklerinin sıcak suya atılıp, kaşık yardımı ile ağzıda değerlendirilir.

Aeropress – 2005 yılında Aeorobie firması tarafından üretilmeye başlanan basınç ile çalışan bir filtre kahve demleme ekipmanıdır. 1.5 2 bar arası bir basınç oluşturduğu için filtre kahveye göre biraz daha yoğun bir kahve elde edersiniz.


Pour-over/Manual Drip – Japonya’da ortaya çıkan, sıcak suyun huni benzer bir aparat ve filtre yardımı ile kahveyi süzdüğü bir kahve demleme metodudur. Bir cup kahve demlemek yaklaşık 3 dakika sürer. En popüler ekipmanı Hario V60 dır.


Chemex – Kum saati dizaynlı bir filtre kahve demleme çeşididir. Chemex filtresi çok yoğun olduğu için daha yumuşak ve dengeli bir kahve demler.


V60 – Cam ürünlerinde uzman Japon Hario markasının drip kahve demleme ekipmanıdır. Adını 60 derece olan açısından almıştır.  Seramiktir. Kendine özel filtresi ile kullanılır.


Vacuum Pot/Siphon(Vakum Sifon) – Vacum basıncı ile filtre kahve demlemeye yarar. 19. yüzyılda bulunmuştur. Japonya’da popüler olduktan sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Birçok kahve demleme yöntemine nazaran daha karmaşıktır ama meyvemsi ve parlak bir kahve demlemek için idealdir.


French Press – Kalın öğütülmüş kahvenin, sıcak su ile cam bir kapta demlendikten sonra metal filtre ile süzülmesi metodudur.


Moka Pot – Ocak üstünde, basınç ile espressoya benzer kahve demlemenize yarayan metal kahve demleme ekipmanıdır. İtalyan icadıdır. Kahvenizi pişirirken 2-3 bar basınç oluşturduğu için yoğun ve aromalı bir kahve elde etmiş olursunuz.


Demleme


Immersion(İmmersiyon) – Öğütülmüş kahvenin su içerisinde beklemesi ve demlenmesi metodudur. En bilindik yöntemleri French Press, Cold Brew(Soğuk Demleme) ve bazı Aeropress tarifleridir.


Extraction(Ekstraksiyon) – Öğütülmüş kahve çekirdeklerinden aromanın çıkarılmasıdır. Az ekstraksiyon ekşi bir tada, fazla ekstraksiyon ise bitter tatlara sebep olur.


Brewing Ratio(Demleme Oranı) – öğütülmüş kahvenin suya oranıdır. 1:16 (1 birim kahve:16 birim su), 1:2.5 gibi gösterimle ifade edilir. Filtre kahve için 1:15, Soğuk kahve için 1:10, espresso için 1:1 ya da 1:2.5 en popüler oranlardır.


Bloom(Çiçeklenme) – Taze kahve içerisinde kavurma sırasında meydana çıkan CO2 ve başka gazlar sıkışır. Demlemeye başlamadan önce öğütülmüş kahvenin üstüne dökeceğiniz az miktarda su kahvenizde sıkışmış gazların dışarı çıkmasını sağlar. Bu işleme blooming denir.

5 görüntüleme
Anadolu Kahvesi
Ürünlerimiz
Bilgi Ağacı
İletişim

Biz Kimiz?

Tarihçemiz

Değerlerimiz

Mağazamızı Ziyaret Edin

Müşteri Hizmetleri: +90.......

Bizi Takip Edin
  • Facebook - Gri Çember
  • Heyecan - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember

Sosyal Medyada da sizinleyiz.

Bilgi Güvenliği Politikası

 2019, ANADOLU KAHVESİ her hakkı saklıdır.