Kahve Öğütmek

Kahve Öğütme Oranları;


TürkKahvesi = Toz

Espresso = Süper İnce

MokaPot = Güzel

Aeropress = Güzel

Hario = Orta

Kağıt Filtre = Orta

MetalFiltre = Orta

Sifon = Kaba

Chemex = Kaba

FrenchPress = Kaba

SoğukDemleme = Kaba


Kahvenizi doğru boyutta ve homojen öğütmek güzel bir kahve demlemek için yapmanız gereken en önemli işlerdendir. Eğer çok güzel bir yörenin kaliteli kahve çekirdeklerini yanlış bir öğütme boyutunda, homojen olmayan bir şekilde öğütürseniz hiç bir tat alamamanız çok olasıdır.

Evde iyi bir kahve demlemek; su sıcaklığı, kahve/su oranı, demleme süresi ve öğütme boyutunun dengeli bir şekilde ayarlanmasına bağlıdır.

Kahvenizi öğütürken yaptığınız ayar su ile çekirdeklerin etkileşim yüzey alanını arttırdığı için çok önemlidir. Eğer iri taneli (coarse) bir öğütme yaparsanız, ince (fine) öğütmeye göre kahvenizin su ile temas yüzey alanı düşecektir. Filtre kahve ya da espresso yöntemi ile kahve demliyorsanız kahve/su temas alanı küçüldükçe (coarse) kahve taneleri arası boşluk artacak dolayısıyla su kahvenin içinden daha hızlı geçecektir. Bu da bardağınızda aromatik ve ekşi tadların daha hakim olduğu bir kahve elde etmenize neden olur. Tam tersi şekilde eğer kahve/su temas alanı büyürse yani ince öğütme (fine) yaparsanız su kahvenizin içinden daha yavaş geçecek ve kahve/su etkileşim süresi artacak. Bu da daha çok bitter tatları ve yoğunluğu hissedeceğiniz bir kahve demlemenize olanak verecektir. Yazının başında kahvenin homojen olmasının da çok önemli olduğundan bahis etmiştik. Eğer kahvenizin içinde iri (coarse) ve ince (fine) taneli kahveler bir arada bulunursa hem ekşimsi hem bitterimsi tatları alacağınız için karaktersiz ve çamurumsu bir kahve içmiş olursunuz.

Kahvenizi öğütmek için temelde iki çeşit mekanizma vardır. Bıçaklı değirmenler ve dişli değirmen. Bıçaklı değirmenler ile yukarıda anlattığımız tane boyutu kontrolu ve homojen öğütme yapmak imkansız olduğu için bu değirmen çeşidini iyi bir kahve içmek isteyen kahve severlere tavsiye etmiyoruz. Dişli değirmenleri ise elektrikli ve manuel olarak sınıflayabiliriz.


En Popüler Elektrikli Dişli Değirmenler;

Baratza Encore

Hario Elektrikli Kahve Öğütücü


En Popüler El Değirmenleri;

Porlex

Hario Mini Mill Skerton

Handground

Sözen El Değirmeni 


Peki hangi öğütücüyü alacağınıza nasıl karar vereceksiniz? Elektrikli ve manuel değirmenlerin en büyük farkı hızdır. El değirmeninde 2 kişilik bir kahve için 24 gram kahve öğütmek yaklaşık 2 dakika sürer, elektrikli Öğütücü de ise 5 saniye. El değirmenlerinde hazne 25 – 60 gram kahve alabilirken, elektrikli öğütücüler de bu 250 grama kadar çıkabilmektedir. El değirmenlerinin elektrikliye göre avantajları ise, ucuzluğu, taşınabilirliği ve bakım yapmaya ihtiyaç duymamasıdır.


Demleme Ekipmanına Göre Kahve Öğütme Boyutu

Her kahve demleme ekipmanında demleme süresi ve filtrenin özelliği/geçirgenliği farklıdır. Bu iki parametreyi  de kahvemizi doğru boyutta öğüterek kontrol edebiliriz. Aşağıda farklı demleme ekipmanları için tavsiye edilen öğütme boyutlarını bulabilirsiniz. Ama her zaman dediğimiz gibi farklı parametreler deneyerek kendi sevdiğiniz kahve tadını bulmak elinizde.


Ekstra ince öğütülmüş kahve


Ekstra ince öğütülmüş kahve yalnızca Türk kahvesi için öğütülmüş demektir. Espresso’da kullanılan kahveden çok daha incedir, cezve ya da Türk kahvesi makinesinde kullanılabilir.
İnce öğütülmüş Kahve


Espresso makinesi ve moka pot’ta kullanabileceğiniz kahvedir. İnce öğütülmüş kahve espresso makinelerinin kahve haznesine giren, moka pot’un filtresini şenlendirendir. Türk kahvesinden biraz daha büyük parçalıdır.
Orta ince öğütülmüş Kahve


Sifon kahve için gerekli olan kahve orta ince öğütülmüş kahvedir. Pişme prensibi moka pot’a benzeyen sifon kahvede en iyi tadı alabilmek için bu kahveyi kullanırsınız.
Orta öğütülmüş Kahve


Damlama yöntemiyle hazırlayacağınız kahvede kullanmanız gereken kahvedir. Orta öğütülmüş kahve filtrenin içinde kalarak bardağa damlamaz, daha iyi bir tat verir. Kağıt filtrelerde espresso için çekilmiş ince kahveyi bir düşünsenize.Orta kalın öğütülmüş Kahve


Chemex kahve için kullanılması gereken kahvedir. Kalına yakın öğütülmüş kahve olarak da adlandırabilir kendisini.Kalın öğütülmüş kahve


Kolay erişebileceğiniz ve kendi kahvenizi keyifle yapabileceğiniz french press için ihtiyacınız olan kahvedir. Kalın öğütülmüş kahve French press’in filtresinden kaçmadan aşağı kadar iner.
Ekstra kalın öğütülmüş Kahve


Bu kadar kalın çekilmiş bir kahve tabii ki uzun süre demlenmesi gereken bir kahvede kullanılır. Bu da cold brew’dir. En az 10 saat boyunca demlenmesi gereken bir kahve için elzem olan büyüklük ekstra kalındır.
33 görüntüleme
Anadolu Kahvesi
Ürünlerimiz
Bilgi Ağacı
İletişim

Biz Kimiz?

Tarihçemiz

Değerlerimiz

Mağazamızı Ziyaret Edin

Müşteri Hizmetleri: +90.......

Bizi Takip Edin
  • Facebook - Gri Çember
  • Heyecan - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember

Sosyal Medyada da sizinleyiz.

Bilgi Güvenliği Politikası

 2019, ANADOLU KAHVESİ her hakkı saklıdır.