Kurtuluş Savaşı Kahramanlarından Yörük Ali Efe'nin hikayesi


1896 yılında Aydın da doğan Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919'da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan Türk kahramanıdır. Babası ve Annesi Yörük aşiretlerine mensup olan Yörük Ali 19 yaşında Alanyalı Mollanın aşiretine katılmış ve katılırken çok ağır sınavlardan geçirilmiştir.

Kısa zamanda tüm gurubun sevgisini ve beğenisini kazanan Yörük Ali Alanyalı Molla Ahmet Efe'nin Bozdoğan Kavaklıdere baskınında ölmesi üzerine Yörük Ali Efe olarak gurubun başına geçti. Dört yıldan fazla dağlarda dolaştı ve yaptığı kahramanlıklarla Yunanlılara aşiretiyle beraber yaptığı baskınlarla Aydın’ın yunan işgalinden kurtulmasına vesile olmuştur.

Takviye kuvvetleriyle güçlenen düşman ikinci kere Aydın’ı işgal etmiş ve düzenli bir birlik kurulana kadarki geçen sürede Yörük Ali Efe birlikleriyle düşmanla çatışmış emrindeki savaş deneyimi çok iyi olan büyük bir gurubu her ferdinin istek ve sevgisiyle orduyla bütünleştirmiştir. Kendisi de Milli Aydın Cephesi Komutanı olarak savaş sona erene kadar vatani görevini sürdürmüştür.

Yörük Ali Efe'nin Kurtuluş Savaşındaki rolü ile ilgili olarak yapılan övgülere verdiği şu cevabı her zaman hatırlanacaktır :

"Bazı kimseler savaş zamanında yapılan işlerin birçoğunu bana ve başkalarına mal ederler. Bu yanlıştır. Bir kişinin, beş kişinin böyle büyük davalarda ne ehemmiyeti olur ki? Gönlünde vatan muhabbeti taşıyan her vatansever o günlerde bizim gibi düşünmüş, bizim gibi duymuş ondan sonra da bizimle beraber olmuştur. Milli mukavemette aslan payını kendine ayırmakta hata vardır. Bir elin şamatası olurmu ki?”

Kurtuluş Savaşı'ndaki destansı mücadelesi ayrıca Türk halkı tarafından adına türkü yakılmasına vesile olmuştur.

Anadolu Kahvesi
Ürünlerimiz
Bilgi Ağacı
İletişim

Biz Kimiz?

Tarihçemiz

Değerlerimiz

Mağazamızı Ziyaret Edin

Müşteri Hizmetleri: +90.......

Bizi Takip Edin
  • Facebook - Gri Çember
  • Heyecan - Gri Çember
  • Instagram - Gri Çember
  • YouTube - Gri Çember

Sosyal Medyada da sizinleyiz.

Bilgi Güvenliği Politikası

 2019, ANADOLU KAHVESİ her hakkı saklıdır.